Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Herpes Simpleks virüsünün sekiz tipi olup, klinik olarak en sık üç tipine rastlanmaktadır. Herpes simplex virüsü (HSV) buna neden olur. İnsan papilloma virüsü ile enfekte olan bir kişide her zaman siğil görülmeyebilir. Tüm vücudu etkileyen belirtiler veya lenf bezlerinde büyüme (lenfadenopati) daha düşük sıklıkta görülür. Herpes labialis  hepes virüsüne bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazen de tekrarlayabilen bir hastalıktır. HSV-Tip 2 genital bölgeyi, cinsel alanı makat, kalça bölgesini etkilerken HSV-Tip 1 ise genellikle ağız, yüz ve dudakları etkiler. Bu hastalık halk arasında cinsel uçuk yada cinsel aft olarak da bilinir.

You may feel uncomfortable, but relax and realize that everyone goes through this. Hatta vücudunuzdaki yaralara elinizle dokunduğunuzda vücudunuzun başka yerlerine özellikle de gözlerinize hastalığı taşıyabilirsiniz. HIV virüsünün tamamen yok edildiği çok nadir örnekler de bulunmakta. Doğum sırasında annenin genital sekresyonları ile yeni doğana bulaşır. Lakin bir markanın bu şekilde reklamının verilmesinden rahatsızım. Hastalığa yakalandıktan sonra semptomların başlamasına kadar geçen latent dönem kısa veya uzun sürebilir. O şexsin genital bölgesi müalice edilmezse çoxalmağa sebeb olar.

– Herpes lezyonları, kadınlarda, cinsel ilişki sonrası kanamaya neden olabilir. HSV-tip 2 genital bölgeyi,  cinsel alanı, makat ve kalça bölgesini etkilerken, HSV-1 ise genellikle ağız, yüz ve dudakları etkiler. Sprey, pudra gibi kadın hijyen ürünlerinden köpük, yağ gibi banyo ürünlerinden uzak durun. Partnerinde tip 2 infeksiyonu olan ama kendisinde hastalık olmayan kadınları tedavi etme gerekliliği konusunda yeterli tıbbi bilgi yoktur. AIDS hastalığının nedeni HIV virüsüdür. Böyle bir danışmada genel olarak cinsel organların anatomisi ve fonksiyonları hakkında bilgi alırken, üreme sağlığı ve fizyolojisi hakkında da bilgi sahibi olabilirler. Erkek penisinde kadınınkinden farklı olarak sperm ve idrar borusu bulunurken, kadında bu farklıdır.
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Kana bir kez geçtikten sonra vücudun doğal savunma sistemi olan immüm sistem hücrelerini (bağışıklık sistemi) yok eder – baskılar ve hastalar fırsatçı enfeksiyonlarla savaşamaz hale gelir. Hastalık sıklıkla ölümcüldür. Hepatit B virüsü karaciğerde ciddi bir enfeksiyona neden olur ve ölümcül seyredebilir. Hastalığı olan veya taşıyıcı (hastalık belirtisi göstermeden virüsü taşıyanlar) insanların kan, meni ya da vajinal sıvı gibi vücut sıvılarıyla sağlıklı bireylere bulaşır. Hepatit B de belirtilerin düzelmesi için bazı ilaçlar kullanılır ve hastalık zamanla iyileşmeye bırakılır. Korunmada aşı önemli rol oynar. Bel soğukluğu (Gonore) ; penis, vajina, ağız ve makat (anüs) temasıyla bulaşabilmektedir.

Rahim ağzı ön dudakta ve rahim iç kanalında gelişen CİN hücrelerinin  kansere dönüşme ihtimalinin daha fazla olduğu iddia edilmektedir. Ayrıca hastalık; hamile anneden çocuğa, vajinal doğum esnasında geçebilmektedir. Devamı… Menopozdaki  kadınlarda smir testi alınması doğurganlık yaşındaki kadınlara göre farklılık göstermektedir. Kornea sinir ağının bozulması kornea epitelinin dökülmesi ve iyileşmenin gecikmesine sebebiyet verir. Bu nedenle hastalığın teşhisi gecikmekte veya çoğu durumda fark edilememekte; ilerleyen dönemlerde kadınlarda geri dönüşü olmayan infertilite (kısırlık) gibi ciddi problemlere neden olmaktadır. Dr.

Sifiliz cinsel yolla bulaşan yaygın hastalıklardan olup, hastalığa Treponema pallidum adı verilen bakteri neden olmaktadır. Sifiliz tedavi edilmezse vücudun birçok parçasını tutar. Büyük sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabilir. Lezyonlar dil ve ağız içinde de bulunabildiğinden hastalık oral yolla da bulaşabilmektedir Sifilizin ilk dönemlerinde tedavisi genellikle kolay olmaktadır. Belirtiler en şiddetli ilk infeksiyonu aldığında görülse de bağışıklık sistemi burada ana rol oynadığından herhangi bir nüksde de şiddetlenebilir. Pelvik enfeksiyon, kadının yukarı genital organlarında çeşitli mikrobiyolojik etkenler (bakteri, virüs gibi) tarafından oluşturulan bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyonların büyük kısmı cinsel ilişkide bulaşan bakterilerle, kalan daha ufak bir kısmı ise doğum, kürtaj, veya bölgedeki ameliyat ve müdahalelere bağlı olarak (sezaryan, histerektomi(rahimin alınması), kist operasyonları) meydana gelirler.

Devamı… Kasık bölgesine yerleşen bu bit kan emerek yaşamını sürdürür. Cinsel temas ile bulaşabileceği gibi başkasının kullandığı tuvaletten, iç çamaşırlardan ve yatak örtüsünden de bulaşabilir. Parazit kan emdikçe kaşıntıya neden olur.

You may also like