Genital herpes (herpes simpleks-hsv)

Genital herpes (herpes simpleks-hsv)

Budur, size maraqlı gelecek bir neçe sual ve cavabları … Gri ya da ten rengi lezyonlar olarak ortaya çıkar ve genital bölgelerin çevresinde bulunmaktadır. Yerleştiği bölgede bir ömür boyu kalır ve tekrarlayan enfeksiyonlara neden olur. Vajinada normalde de bulunan bakterilerin aşırı üremesi bakterial vajinozis veya nonspesific vajinit adı verilen tabloya neden olur. İlk yıldan sonra tekrarlama oranı; tip 2 infekte olanlarda yavaş yavaş azalırken, tip 1 ile infekte olanlarda nadirdir. Bu güne kadar herhangi bir antibiyotik tedavisinin bu hastalığı kesin olarak geçirdiği kanıtlanamamıştır virüs sinir hücrelerinde kış uykusu gibi bir uykuya yatmakta ve belli bir süre sonra tekrar edebilmektedir. Bunlar vazgeçilmez duygusal öğelerdir.
Genital herpes (herpes simpleks-hsv)

Kadınlarda ise gerek idrar gerekse döl yolu klitorisin dışında olup, çıkış noktaları ayrıdır.Ancak penis gibi orasından bir idrar yolu-kanalı tarafından delinmemiştir, başlıca işlevi cinsel haz ve duyu  alınmasıdır. Labioplasti ameliyatı hakkında detaylı bilgi ve yorumlar soru cevapla ile yukarıdaki konular forum sayfamızda yorumlanmıştır. Hastalık enfekte kişiden eşine ve/veya partnerine cinsel yolla geçer. Enfeksiyon bölgesi genital bölge veya ağızdır. Acylovir tedavisi iyileşmeyi hızlandırabilir fakat infeksiyonu yok edemez.Topikal acyclovir oral formuna göre daha az etkilidir. Ancak ülkemiz koşullarında prevelans ve insidans çalışmaları yapmak oldukça zor olduğundan gerçek rakamlar bilinememektedir. Bu sıvının yaymasında Wright veya Giemsa boyası ile intrasitoplazmik inklüzyonlar ve elektron mikroskopide tipik virus partikülleri görülebilir.

Sıklıkla sebep  olan mikroorganizma vajinal kültür dışında smear testinde de görülmektedir. Ayrıca serviks (rahim ağzı) kanserinin şiddeti ile içilen sigara sayısı arasında ilişki olduğu sanılmaktadır. Kadınlarda özellikle herpes enfeksiyonuna bağlı idrar yapma zorluğu çekenlerde ılık banyo faydalı olur. Eğer abse formu olmamış ise lokal anestezi ile de yapılabilecek bu operasyonda  kist küçük bir delik ile açılır ve içi boşaltıldıktan sonra deliğin kapanmaması için dışa ağızlaştırılarak  dikilir. ·       Thin-Prep (ince yayma) adı verilen yeni bir  teknikte alınan örnek direk olarak lam üzerine yayılmak yerine  kendiliğinden alkol içeren bir şişe içerisine karıştırılır. Bu hastalık korneal incelme ve kornea delinmesi ile sonuçlanabilmektedir.

You may also like